Haber

Narlıdere Metrosu’na 30 milyon euro finansman

Fahrettin Altay-Narlıdere metro sınır projesinde kullanılmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası arasında 30 milyon Euro’luk Yetkilendirme Yazısı imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu finansmanla Narlıdere Metrosu’nun 30 Ağustos 2023’te tamamlanacağını söyledi.

Fahrettin Altay Narlıdere Mühendislik Okulu Hafif Raylı Sistem Sınır Projesi’nde kullanılmak üzere 30 milyon euro’luk yetki yazısını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Altyapı Müdürü Sue Barrett imzaladı. EBRD Altyapı Müdürü Sue Barrett, Sovereignty Residence toplantı salonunda online olarak düzenlenen imza törenine katıldı. Çok heyecanlı olduklarını söyleyen Önder Tunç Soyer, projenin ağustos ayı sonunda tamamlanacağını ve bundan memnun olduklarını belirtti. Soyer, “Ülkedeki ekonomik gelişmelerden dolayı sıkıntılar yaşanıyor. Bu zorlu süreçte anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Projeyi tamamlama fırsatımız oldu. Bu finansmanla Narlıdere Metrosu 30 Ağustos 2023’te tamamlanacak” dedi.

Başkan Soyer’e iş birliği için teşekkürler
EBRD Altyapı Müdürü Sue Barrett, “İzmir’e gelip birlikte yaptığımız bu muhteşem projeyi görmek istiyoruz. İzmir harika bir şehir. Bu projenin hayata geçmesi bizi ayrıca heyecanlandırıyor. İşbirliğiniz için teşekkür ederim” dedi. Konuşmaların ardından yetki belgesi imzalandı.

2 yıllık anapara geri ödemesiz devir dahil olmak üzere toplam 10 yıllık vade
Başkan Soyer göreve geldiğinden bu yana Hazine garantisi olmadan Narlıdere Metro Projesi kapsamında toplam 186.3 milyon Euro dış finansman sağlandı. EBRD ile imzalanan 30 milyon Euro’luk Yetkilendirme Yazısı ile tamamlanacak olan proje, 2 yılı geri ödemesiz anapara transferi olmak üzere 10 yıllık bir vadeye sahip olacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

fatihajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu