Haber

Nasuh Mahruki; “Hepimiz potansiyel depremzedeleriz.”

Doku Medikal’in Medikal Serkan Aygın ve Melda Aygın yönetimindeki 400 sağlık çalışanı ve 20’ye yakın uzman sağlık ekibi, AKUT Vakfı Lideri Nasuh Mahruki’den beyin sarsıntısı ve afet yönetimi hakkında bilgi aldı.

Doku Medikal bir sağlık kuruluşu olarak tüm ekibinin deprem konusunda daha bilinçli olması gerektiğinden hareketle Akut Vakfı Lideri Nasuh Mahruki ile Türkiye’deki beyin sarsıntısı gerçeği hakkında röportaj yaptı.

Türkiye’de fay sınırları, deprem sonrası afet, afet yönetimi, ilk yardım ve o dönemde neler yapılabileceği konularında bilgilerini paylaşan Nasuh Mahruki, Doku Medikal konferans salonunda gerçekleşen söyleşide çalışanların sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin bir depremler ve sarsıntılar ülkesi olduğunun altını çizen Mahruki, şunları söyledi; “Hepimiz potansiyel depremzedeleriz. Türkiye dünyanın en riskli 10 ülkesinden biridir. Tarım alanları imara açılmamalıdır. Kayalık zemin daha dirençli olduğu için ivmesi daha azdır. Koskoca bir coğrafya yerinden oynuyor. Depremde çok büyük bir güç vardır. Kırma işlemi yumuşak zemine geldiğinde şiddet artar ve sağlam yapılmadığı takdirde bina dayanamaz” dedi.

Deprem sonrası yıkımlarda acil kurtarmanın değerine değinen Nasuh Mahruki, “En kötü plan, plansızlıktan iyidir. Deprem bir doğa olayıdır. Kar gibi, yağmur gibi. Afet, depremde meydana gelen yıkımdır. Türkiye’deki fay hatları malum. Bu nedenle, önceden önlem almak çok önemlidir. Deprem gerçeğiyle karşılaştığımızda ilk anda seferberlik ilan edilmelidir. Çok hızlı bir şekilde halledilmelidir. İlk 24 saatte insanları enkazdan kurtarıyorsunuz. Her geçen gün ve saatte kurtarmalar azalıyor” diyerek acil kurtarmanın değerini vurguladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberpiraziz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu